A tea
A mintegy 5000 éve ismert közönséges teacserje vadon termő ősének
előfordulását ez ideig Kína, Északkelet-India (Assam), Burma és Thaiföld
hegyvidékeiről jelezték.
A
vadon növő teacserje magassága elérheti a 10
métert, de a termesztett tea csak kb. 6 méter magas, örökzöld cserje.
Mint minden, eltérő éghajlati viszonyok közt élő növény esetében, a
teának is különböző változatai fejlődtek ki. Az enyhén fagytűrő kínai
(levelei nyúltak és keskenyebbek) és a fagyérzékeny indiai változat
(levelei nagyobbak és oválisak).
Jelenleg több mint 3000 teaféleség ismert!
Zöld tea:
a leveleket gyűjtés után nem fermentálják, hanem a leszüretelt leveleket egy tálcára terítik és száraz, forró levegővel vagy gőzzel hőkezelik. A leveleket ezután sodorják, majd enyhén pörkölik.
Fekete tea [vörös tea]
a leszüretelt leveleket fonnyasztják, sodorják vagy aprítják, majd párás, meleg helyen füllesztik ill. fermentálják. A fermentáció befejeztével sötétre színeződött leveleket forró levegővel szárítják.
Oolong tea:
A levelek 10-50%-os fermentáláson esnek át. A kisebb mértékben fermentált tea neve pouchong tea. A hazánkban is kapható kínai gyógytea keverékekre inkább az oolong tea használata jellemző.
Fehér tea:
Főképp Fucsien és Jünnan tartományból származik. Alapanyagát a teacserje bimbója vagy a bimbó alatti első levél adja. A tea összes felhasználási formája közül ennek a legmagasabb az antioxidáns tartalma.
A különböző fermentáltságú teák hatóanyag tartalma eltérő!
Főbb hatóanyagai:tea polifenolok (EGCG, ECG, stb.)purin- illetve metilxantin-származékok (pl. koffein, teofilin)flavonoid vegyületek (teaflavin, teaflavin-3-gallát, teaflavin-3'-gallát, stb.)
Főbb hatásai:központi idegrendszeri stimuláns, vizelethajtó, mutációk kialakulását gátló, antioxidáns, antimikrobiális, daganatok képződésének esélyét csökkentő, plakkok képződését és a fogak szuvasodását gátló.
Tudtad?
- A zöld tea csökkenti a káros LDL és növeli az HDL koleszterin szintjét.
- Kínában és Japánban több klinikai vizsgálatot is végeztek a zöld tea daganatellenes hatásának igazolására.
- A zöld tea több európai ország korábbi gyógyszerkönyvében (pl. Ph.Por. IV, Ph.Franç. VIII-X, BP Edition 1968, Ph.Helv. V) is hivatalos volt.
- Víz után teából isznak legtöbbet a világon
- A világon forgalmazott tea kb. 76-78%-a fekete tea (2,1 millió tonna), 20%-a zöld tea (0,9 millió tonna) és 2%-a oolong tea? [a FAO 2010-es statisztikái a fehér tea értékesítési adatait nem tartalmazták.]
- A jelentős teafogyasztó országok (Japán, Kína) lakói közt egyes daganattípusok (pl. gyomorrák, nyelőcsőrák) gyakorisága kisebb, mint más, kevesebb teát fogyasztó országok lakói közt.
A DXN ganodermás teáit megtalálod webáruházunkban.